خلاصه ای از تیپ چهار

چهار خودآگاه ، کم حرف و حساس است . آنها از لحاظ احساسی صادق، خلاق، و درونگرا هستند ، همچنین می توانند دَمدَمی و خود رای نیر باشند . خود را از دیگران دور نگاه میدارند تا آسیب نبینند و معیوب نشوند، همچنین می توانند متکبر باشند و  خود را از زندگی عادی معاف کنند. معمولاً با غم عمیق و طولانی مدت , افراط و ترحم نسبت به خود مشکل دارند. در بهترین حالت : الهام بخش و بسیار خلاق اند، آنها می توانند خود را بازساری کرده و تجربیات خود را به شکلی نو تجربه کنند . 

ترس اصلی : اینکه هیچ هویت و یا مشخصه فردی ای نداشته باشند .

میل اصلی : پیدا کردن خود و مشخصه خود ( برای ساختن هویت )

چهار با بال سه : " اشراف زاده"

چهار با بال پنج : "بوهیمن" ( بوهمین (به انگلیسی : Bohemian ) در اروپا به کسانی گفته می‌شود که با روشی غیر متعارف همراه با مردمان هم مرامشان که اغلب به مسایلی از قبیل ادبیات، هنر و موسیقی علاقه‌مندند، زندگی می‌کنند )

انگیزه های کلیدی : می خواهند خود و خاص بودن خود را ابراز نموده و با خلاقیت محیط خود را زیبا نمایند و احساسات و حالت منحصر به فرد خود را حفظ کنند , طوری که حتی با عقب نشینی، تصویر خاص شخصیت خود را حفظ کرده باشند و همینطور قبل از هر چیز دیگری به نیازهای عاطفی خود توجه کرده باشند, تا توجه "نجات دهنده" را جذب کنند. 

 

مفهوم جهت ها

هنگامی که در جهت از هم پاشیدگی ( استرس ) قرار می گیرند ، تیپ گوشه گیر 4 ناگهان مانند تیپ 2 ناسالم بیش از حد درگیر و مشارکت کننده میشود . با این حال ، هنگامی که در جهت مثبت و رو به ( رشد ) قرار بگیرند ، تیپ حسود و غمگین 4 واقع بین تر و اصولی تر می شوند و مانند افراد سالم تیپ 1 رفتار می کند .

 

چهره های مشهور تیپ چهار :

بررسی تیپ چهار

این تیپ را فردگرا می نامند. زیرا 4 هویت خود را با متفاوت بودن خود نگاه می دارد . 4 خود را بر خلاف دیگر موجودات انسانی احساس می کند، و به تبع آن، که هیچ کس نمی تواند آنها یا عشق آنها را به اندازه کافی درک کند . آنها اغلب خود را به طور منحصر به فردی با استعداد می بینند، خاص بودن نیز یکی از خاصیت هاست . آنها همچنین خود را به طور خاصی محروم یا ناقص میبینند. چهار بیشتر از هر تیپ دیگری بر روی تفاوت ها و کمبودهایشان تمرکز می کنند و از آنها آگاه هستند.

چهار سالم با خود صادق است، تمام احساسات خود را می شناسند و می تواند انگیزه ها ,  تناقضات و درگیری های عاطفی خود را بدون انکار یا سرپوش گذاری ببیند. آنها لزوماً آنچه که بدین طریق کشف می کنند را دوست ندارند اما سعی نمی کنند که  این حالات روحی خود را توجیه کنند یا اینکه از خود و دیگران پنهان کنند . از اینکه عیب های خود را ببینند نمی ترسند. تیپ چهار سالم چیزهای بسیار شخصی و پتانسیل های بالقوه شرم آور خود را آشکار میکند. زیرا آنها مصمم به پیدا کردن حقیقت خود می باشند . بدین ترتیب آنها خود را میشناسند و با این احساسات شناخته شده وارد میدان میشوند . این توانایی باعث میشود تیپ چهار درد و رنج های زندگی را با قدرت بیشتری تحمل کند . شناسایی قسمت های تاریک شخصیتشان باعث میشود تجربه های دردآور را آسانتر از تیپ های دیگر پشت سر بگذارند .

با این حال، تیپ 4 اکثراً میگویند که گمشده ای در خود دارند و  آنها به سختی میتوانند آن گمشده را توصیف کنند . آیا قدرت است ؟ آسودگی اجتماعیست ؟ اعتماد به نفس است ؟ احساس آرامش است ؟ . ظاهراً تمام آنچه که آنها در دیگران می بینند به مقدار فراوان وجود دارد . با گذشت زمان تیپ چهار اغلب متوجه میشوند که از جنبه های تصویر خود یا ساختار شخصیت و یا نهاد خودشان مطمئن نیستند . آنها متوجه نبود یک هویت واضح و ثابت می شوند . به خصوص نبود یک شخصیت اجتماعی که با آن احساس راحتی داشته باشند .

تیپ چهارمی های سالم دارای حس ششم قوی بوده ، خود آگاه و عاطفی هستند . آنها همچنین  با خودشان رو راست می باشند . معمولاً درون گرا و کم حرف اند . آنها می توانند آزادانه عواطف و بینششان را بیان نمایند و در عین حال باوقار و سنجیده عمل کنند .  این تیپ از افراد اغلب بسیار خلاق بوده و دارای ذوق هنری هستند و می توانند احساسات و عواطفی که دیگران نیز درک می کنند اما قادر به بیانشان نیستند را به زیبایی بیان کنند .

 

فایل صوتی تیپ 4