خلاصه ای از تیپ یک

با وجدان ، با اخلاق و دارای حس قوی تشخیص حق از باطل می باشند . آنها معلم ، مبارز و طرفدار همیشگی تغییر هستند : همواره برای بهبود امور تلاش میکنند اما از اشتباه کردن نیز میترسند . سازمان یافته ، منظم و سخت گیرند ، تیپ یک عموماً برای حفظ استانداردهای بالا تلاش می کنند ، اما این ویژگی میتواند آنها را به منتقد و ایده آل گرا تغییر دهد . این گروه معمولاً خشن و بی صبر می باشند . در بهترین حالت : عاقل، فهیم ، واقع گرا و اصیل اند و میتوانند از نظر اخلاقی حالتی قهرمانانه داشته باشند . 

ترس اصلی : فاسد و بد بودن / شیطان و معیوب بودن

میل اصلی : خوب بودن ، صداقت داشتن ، متعادل بودن

تیپ 1 با بال 9 : " آرمانگرا "

تیپ 1 با بال 2 : " مدافع "

انگیزه های کلیدی : می خواهند درستکار باشند ، برای بهبود و بهتر کردن همه چیز مطابق با ایده آل های خود تلاش زیادی می کنند تا خود را تائید کنند و از دایره انتقادها کنار باشند به طوری که هر کسی نتواند آنها را محکوم کند .

مفهوم جهت ها

هنگامی که تیپ یک در جهت از هم پاشیدگی ( استرس ) قرار بگیرد ، به طور ناگهانی احساسشان ثبات خود را از دست داده و غیر منطقی شبیه به تیپ ناسالم چهار رفتار می کنند . با این حال هنگامی که در جهت مثبت و رو به ( رشد ) قرار بگیرند ، تیپ خشمگین و منتقد یک ، بانشاط و سرزنده مانند تیپ سالم هفت رفتار میکند .

 

چهره های مشهور تیپ یک :

بررسی تیپ 1

به آنها اصلاح طلب گفته می شود زیرا  احساس میکنند ماموریت و رسالتی بر عهده دارند و این احساس باعث میشود که بخواهند جهان را با استفاده از هر تاثیری که میتوانند بگذارند به شیوه های مختلف بهبود بخشند . آنها تلاش میکنند بر ناملایمات غلبه کنند ( به ویژه ناملایمات اخلاقی ) به طوری که روح انسان بتواند بدرخشد و تغییراتی ایجاد کند . همچنین به دنبال ارزشهایی بالاتر ، حتی به قیمت از خودگذشتگی می باشند .

تاریخ پر است از کسانی که زندگی راحت را ترک کرده  و به انجام کارهایی فوق العاده دست زده اند ، زیرا آنها احساس کردند که چیزی بالاتر آنها را صدا میزند . در طول جنگ جهانی دوم، رائول ولنبرگ زندگی متوسط و راحت خود را رها کرد تا از هزاران اروپایی که در خطر حمله نازیها بودند حمایت کند . در هند، گاندی همسر و خانواده و زندگی خود را پشت سر گذاشت و به عنوان یک وکیل موفق برای تبدیل شدن به یک مدافع گر استقلال هند و تغییرات اجتماعی غیر خشونت آمیز برخاست . ژاندارک روستای خود را در فرانسه ترک کرد تا بتواند تاج و تخت را برای پادشاه فرانسه بازگرداند و انگلیسی ها را از این کشور اخراج کند . آرمان گرایی هر یک از این عزیزان تاکنون الهام بخش میلیون ها نفر شده است .

تیپ 1 مردمی کاملاً عملگرا هستند , آنها میخواهند در بهترین جایگاه جهان و به معنی واقعی کلمه مفید باشند . در سطحی از آگاهی ، آنها احساس میکنند که  "ماموریتی" برای تحقق در زندگی دارند ، چنانچه فقط به منظور کاهش اختلالاتی که در محیط خود میبینند بهترین و بیشترین تلاش را انجام دهند .

اگر چه تیپ 1 دارای حسی  قوی از هدفگراییست ولی احساس می کنند که کارهای خود را باید به خودشان و گاهی به دیگران توجیه کنند . این جهت گیری باعث می شود مقدار زیادی از زمان را صرف تفکر در مورد عواقب ناشی از اعمال خود کنند ، مخصوصاً در مورد رفتارهای خلاف اعتقاداتشان . به این دلیل ، اغلب خود را تیپ متفکر تصور میکنند ، خِردگرایانی که تنها وجود منطق و حقیقت های ملموس آنها را متقاعد میکند . اما ، تصویر واقعی تا حدودی متفاوت است : در واقع آنها فعالانی هستند که به دنبال منطقی قابل قبول ، در جهت آنچه احساس می کنند باید انجام دهند هستند . آنها انسانهای غریزی و مشتاق می باشند که با استفاده از اعتقادات و قضاوت ها اعمال و رفتار خود را کنترل و هدایت میکنند .

 

فایل صوتی تیپ 1