کاربرد اینیاگرام

دون ریسو ، اینیاگرام را یک شکل هندسی تعریف نموده است که نه نوع مختلف شخصیت های طبیعی انسان ها و روابط پیچیده میان آنها را به تصویر می کشد. به گفته وی، "در حالی که اینیاگرام می گوید نُه تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد، مسلماً تعداد زیادی زیرشاخه و انواع جزئی تر در دل این نُه تیپ قرار دارند". البته، آنچه نظریه اینیاگرام تصریح می کند این است که این نُه تیپ به خوبی قلمرو شخصیت انسان ها را نمایان می سازد.

اینیاگرام، همچنین نمادی است که نشان دهنده نحوه ارتباط این نُه تیپ شخصیتی مختلف است. این در واقع جنبه ای از اینیاگرام است که مردم بیشتر با آن آشنا هستند چرا که یک چهارچوب جهت شناخت بهتر خود و افرادی که با آنها سر و کار دارند ارائه می دهد. اینیاگرام به افراد کمک می کند که به یک الگوی کامل در رفتارشان برسند. رفتارهای خارجی، رویکردهای زیرپوستی، احساس شخصیتی یک نفر نسبت به خودش، انگیزه های خود آگاه و ناخود آگاه، مکانیزم های دفاعی، روابط میان اجسام، چیزهایی که به آنها دقت می کنیم، پتانسیل روحی و روانی ما و بسیار ی چیزهای دیگر از جمله قسمت های مختلف الگوی پیچیده ای هستند که هر تیپ شخصیت را شکل می دهند. درمانگرها، مشاوران تجاری، مدیران بخش نیروهای انسانی، و افراد علاقه مند به معنویات از اقصی نقاط دنیا همه بر سر این نکته توافق دارند که اینیاگرام جهت شناخت خود و رشد فردی مفید است. البته، همیشه به خاطر داشته باشید که شما را در داخل یک جعبه قرار نمی دهد، اینیاگرام جعبه ای را به شما نشان می دهد که در داخل و یا خارج از آن هستید. 

اینیاگرام چه کاربردی دارد؟ چگونه می تواند به من کمک کند؟

اینیاگرام می تواند برای هر شخصی بسیار مفید باشد از این لحاظ که شناخت فردی را به ارمغان می آورد. اینیاگرام همچون آینه ای عمل می کند که می تواند ویژگیهای شخصیتی ما را که در حالت طبیعی به چشم نمی آیند آشکار کند . زیرا بیشتر اوقات افراد طبق عادت هایشان رفتار می کنند، مانند زمانی که افراد در حالت پرواز خودکار یا رانندگی خودکار قرار می گیرند . معمولا این روند باعث می شود افراد بر اساس تیپ شخصیتیشان تعامل مناسبی در طول زندگی خود داشته باشند، اما هنگامی که عادت ها و روندهای روتین زندگی افراد شکسته می شوند یا فشار روانی در زندگی شان بیش از حد زیاد می شود، روش معمول اداره زندگی آدم ها نیز شکسته می شود و یا دچار نقص عملکرد می گردد. شناخت صحیح الگوهای عادتی مان، اینکه چه کارهایی انجام می دهیم، چرا این کارها را انجام می دهیم و اینکه انجام این کارها به چه قیمتی تمام می شود، کلید رهاسازی شماست. اگر تیپ شخصیت خود را دقیقا بشناسید می توانید نفس حقیقی تان را ببینید و متوجه شوید دقیقاً از صبح تا شب چه می کنید. با این افزایش خود آگاهی، همچنین، می توانید جلوی رفتارهای منفی و خطرناک خود را بگیرید.

هنگامیکه تعادل واقعی در ساختار شخصیت ایجاد شود، اینیاگرام می تواند به ما کمک کند تا خود را در جهت ویژگی های روحی روانی و عرفانی رفیع تر قرار دهیم . بوسیله ویژگی های خوبی که هر یک از تیپ های  شخصیتی به وفور دارا هستند. ازین رو، در بالاترین حد، اینیاگرام مارا دعوت می کند تا نگاهی عمیق به رمز و راز هویت حقیقی مان بیاندازیم. آشکار می کند که ما شخصیتمان نیستیم، بلکه فراتر از آن هستیم .